Din lokale Estate ejendomsmægler i Ringsted
Lokal forankring er afgørende. Indehaver Peter Dinesen har i 35 år haft sin daglige gang i Ringsted. Siden skolegangen på Ahorn Alle/Søgade har Peter boet i Ringsted og Vetterslev sammen med sin kone Dorte og deres 3 piger.
Karrieren i Ringsted startede tilbage i 1993, hvor Peter arbejdede for Nykredit som vurderingskonsulent. Siden har han arbejdet som chef for Dibabolig og som centerdirektør for Nykredit Bank på Parkstræde i Ringsted.
Fra 2008 har det været formidling af boliger der har fyldt hverdagen. Som salgschef i ejendomsmægler-branchen, har ansvaret været at uddanne og træne indehavere og ansatte til at give kunderne, såvel sælgere og købere, en særlig god oplevelse når de handler bolig. Siden 2015 har Peter været selvstændig indehaver af Estate Ringsted.