Dette rækkehus er ikke bare et af de store i Oxford Have, men har også en suveræn beliggenhed i den børnevenlige bebyggelse. Rækkehuset er opført i tre plan og rejser sig dermed et stykke over de øvrige boliger i den hvide funkisby. På toppen af rækkehuset udløser det en tagterrasse, hvorfra man har panoramaudsigt ud over det halve Amager og mere til. Tillige er der tale om et enderækkehus, som i Oxford Have holder til på første række. Det vil sige direkte til et stort og grønt fællesareal. Det vil sige med havelåge til området, hvor især børn men også voksne nyder bebyggelsens sociale kvaliteter.
Oxford Have er et af de få steder i verden, man ikke kan besøge digitalt via Googles Street View. Bilerne kommer simpelthen ikke ind i bebyggelsen, der bindes sammen af stræder, åbne pladser og grønne legeområder. Et mekka for børnefamilierne, som naturligt nok udgør det store flertal i havebyen. Til de fælles faciliteter hører et forsamlingshus, som beboerne kan bruge, når der skal holdes fødselsdage og fest.
En tur gennem det rummelige rækkehus: Stueplan med entré, toilet, åbent køkken og stue. Første sal byder på badeværelse (med vaskefaciliteter) og to værelser (begge med skabsplads). På toppen af det hele møder man endnu et værelse, og herfra er der udgang til tagterrassen. Her er ikke noget i nærheden, der kaster skygger eller forhindrer det frie udsyn. Solens stråler er således på besøg gennem det meste af dagen og slutter ofte af med solnedgangens flammende farvehimmel mod vest.
I grundplanet har stuen udgang til terrasse og en græsklædt have, der er omkranset af opvokset bøgehæk. Her er man sig selv og kan i det grønne nyde mange solbeskinnede timer. Og når det er tid til at søge leg med vennerne og godt nabosamvær - ja, så er dét, der foregår på den anden side af havelågen, et stående tilbud.
De børnevenlige kvaliteter følges helt til dørs af flere daginstitutioner i nærområdet. Tæt på er også skole, idrætsaktiviteter, indkøb og transport. Hertil ligger Oxford Have i krydsfeltet mellem natur, strand og by. Fra Oxford Have er der cykelafstand til fælleden, Fields, Amager Strandpark og store dele af København, herunder byens centrum.