Lille fin 3-værelses med udsigt til den grønne trekant med handelstorvet på Mozartsvej
OMRÅDET:
For få år siden vidste folk knapt, hvor Sydhavnen lå. Nu er Sydhavnen virkelig kommet på landkortet og alle vil høre og tale om Sydhavnen. Ikke mindst har vores nyåbnede metro cementeret dette. Der er kommet nye lokale niche butikker op – Sydhavnens Vinbar, Paulis, Anker og den kæmpestore grønne Valbypark er lige om hjørnet, som blandt andet byder på den renoverede Strandpark fra 2021. Hos Rally's finder du den bedste kaffe og nytænkning af 80'ernes toasts. Børnene kan få beskidte hænder hos hestene på Børnenes Dyremark. På Karens Mindes Kulturhus er der fællesspisning. Få meter fra adressen finder du både S-tog (Sjælør Station og Ny Ellebjerg Station), flere buslinjer og Sydhavnens nye metro på Mozarts Plads.
EJENDOMMEN:
Ejendommen er opført 1969 med Brugsen forneden og boliger på toppen. Den er for mange Sydhavnere en smuk og historisk ejendom, som ligger lige ud til musikbyens torv. NU har ejendommen altså fået et markant og super flot løft med ny facade i den smukke Københavner-grønne farve i fin sammenspil med store lyspudset facade. Over hovedindgangen pryder et stort emaljeskilt med bogstaverne FÆRGEHUSET. Ejendommens nuværende ejer synes ejendommen med den store skorsten og de 2 svalegange mindede om en stor færge. Deraf navnet. Til ejendommen, som altså nu sælges ud som ejerboliger, hører der helt særligt gode fælles udeareler i form af et stort fælles-område i gadeplan, hvor der er nyopført en træbrygge. Her kan man samles, snakke og hygge - for der er plads til at alle kan sidde der. På den store 150 kvm store fælles-tagterrasse, er der etableret et stort orangeri samt en masse borde og stole. Terrassen har mange solrige timer, og det er her en vision om et tæt fællesskab omkring orangeriet og måske fællesspisning kan spire.
INDRETNING:
Velkommen til at lille 3-værelses midt i musikbyen. Foran lejlighedens hovedør ligger den store fælles tagterrasse, så di har virkelig nem adgang til det skønne udeareal. Inde i lejligheden er der vindfang og herefter 2 mindre soveværelser til hver sin side af entreen. Badeværelset er stort og nyere renoveret med matte grå klinker samt separat bruseniche og vaskemaskine. Køkkenet er velholdt og er af kvalitetsmærket HTH med hvide fronter og stål greb og desuden grå laminat bordplade. Der er walk in closet, så mange ikke bruger kvadratmetrene i værelserne. Velkommen til en "roomie" lejlighed!
Økonomisk overblik
Skal du også sælge?
Bestil salgsvurdering
Kontakt
Maria Bøttcher Krolack
Om kommunen
INDBYGGERE
GRUNDSKYLD
KOMMUNESKAT
SKOLER
BØRNEPASNING
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse