De københavnske boliger tager talrige skønne former, men ikke mange af dem har så meget at byde på, som denne ejendom på Koreavej 15. Her er rammen en prægtig ejendom med klassisk charme, et usædvanligt stort antal kvadratmeter og tilsvarende mange muligheder. Uden problemer rummer villaen den endog meget pladskrævende køber, ligesom boligen kan indrettes til to eller tre generationer på adressen, der er rent liebhaveri for moderne børnefamilier.
Koreavej er en tilbagelænet villavej med mangfoldig arkitektur, opvoksede haver og et herligt miks af menneskelige forskelligheder. Der er gode pasningstilbud i nabolaget og flere skoler, herunder Skolen ved Sundet, der er en af de mest eftertragtede i København. (Fra hoveddøren er der godt 500 meter til skolen via stille villaveje). Tæt på har man desuden Amager Strandpark og to metrostationer, mens en cykeltur til City tager 20 minutter. Det er 2300 København S, når det er bedst og allermest familievenligt.
Villaen blev opført i 1920'erne og er siden bygget til og udvidet over flere omgange. Gennem årene har der blot været to ejere, så denne tekst kan med god grund bringe en advarsel: Det kan være stærkt vanedannende at bo på Koreavej 15!
I en periode har ejendommen huset to familier, og den opdeling kan genskabes. Skal der også være plads til bedsteforældrene, en au-pair, en afdeling til teenageren eller måske det store hjemmekontor? Ikke noget problem - takket være en tilbygning, der kan indrettes som en selvstændig afdeling. Uanset, hvad fremtiden bringer for Koreavej 15, er udgangspunktet tre etager og overdådigt mange rum at sætte i spil.
Samlet set rummer ejendommen flere hundrede etagemeter bolig. Fordelt på blandt andet en håndfuld stuer, fem værelser, og flere badeværelser. Hertil kommer en del ekstra kvadratmeter. For eksempel garagen, der rummer to mellemstore biler.
Ejendommen er velfungerende, men vil sætte pris på en kærlig hånd. Der skal med andre ord renoveres - dog ikke nødvendigvis på energifronten. En luft-til-vand varmepumpe står for opvarmning af villaen, der er efterisoleret. Ydermere er fjernvarme tilsluttet og kan nemt kobles til, hvis det foretrækkes.
Helt i ejendommens ånd har haven uforlignelig charme og meget at byde på: Terrasse mod syd, tegldækkede skure, solbeskinnede græsplæner, gamle æbletræer - og meget mere.