Området:
Villa beliggende tæt på Ringsted Ådal og dermed også tæt på skøn natur og den smukke gang- og løbesti langs åen (Ringsted Oplevelsessti).
Kun ca. 1 km fra ejendommen ligger der både skole, gymnasium/uddannelsescenter og indkøb.
Ca. 900 meter til Ringsted Station, hvor man med den nye bane kan forvente ca. 30 min transport fra Ringsted Station til København.
Ejendommen:
Villaen er oprindelig opført i år 1965, og fremtræder med røde mursten og eternittag. Huset rummer i alt 136m2 hvoraf de 100m2 er beboelse i forskudt plan og resten er placeret i kælderniveau.
Huset der fremtræder i oprindelig stand, og har haft samme ejer siden 1966 trænger til en opdatering.
Indretning:
Man bydes velkommen i entreen hvorfra der er adgang til køkkenet. Endvidere er der fra entreen adgang til stuen, hvor der er god plads til såvel spise- som sofaafdeling samt udgang til haven. Hvis ønsket er der, kan der med fordel etableres åben forbindelse mellem køkken og stue. Videre i huset finder man 3 værelser samt badeværelse. Med undtagelse af det ene af værelser, befinder disse rum sig på det forskudte niveau.
Kælderen byder på 3 disponible rum i form af fyrrum/værksted, viktualierum samt bryggers, hvorfra der er opgang til haven.