Mange drømmer om at bo i et hjem, som er noget særligt og med en masse sjæl, charme og atmosfære - denne klassiske murermestervilla kan indfri disse drømme.
Beliggenheden er fantastisk med sin centrale placering i Fuglebjerg tæt på skolen, idræftsfaciliteter, indkøb mv. Fuglebjerg er en hyggelig by med lidt over 2.000 indbyggere, og er et eftertragtet sted at bo grundet placeringen med ca 15 km til henholdsvis Slagelse, Næstved og Sorø - egnen er også kendt som herregårdenes land og omgivet af smuk natur. En køretur på 12 km fører til smålandsfarvandet og Bisserup med havnemiljø og dejlig badestrand.
Villaen 165 m2 byder indenfor i et lyst rummeligt hjem med entre hvor den gamle trappe fører til kælderen og 1. salen. Gæstetoilet. Nydeligt køkken alrum med den helt rette stil af et køkken og gode hvidevarer. Rummet lyses op af et charmerende lysindfald igennem de sprossede vinduer og er åbent mod stuen og med flotte klinker (gulvvarme) og plankegulve, brændeovn og udgang til den store træterrasse. I tilbygningen er yderligere en stue samt to gode værelser - her vil børnene kunne have deres helt eget.
1. salen indeholder repos, toilet, værelse og et smukt soveværelse med udgang til altan, hvor man kan lufte dynerne. Kælderen er med god løfthøjde og bestemt anvendelig med to gode disp. rum til vaskekælder mv. Nydeligt badeværelse med gulvvarme og udgang.
Grundens 758 m2 byder på en fin lukket forhave med indkørsel og baghaven er sin egen oase med stor lækker træterrasse og flisebelagte terrasser, fin græsplæne og smuk beplantning - og naboen er kirkegården, som giver en smuk udsigt til parklignende område. Lyder dette ikke bare spændende - det syntes vi og vil se frem til at tilbyde en god fremvisning.