På den attraktive adresse "Kongebrogade" ligger denne spændende ejendom med uanede muligheder for anvendelse. Beliggenheden er bynær og ligger i gåafstand til Kolding centrum med alt hvad man kunne ønske sig af café-liv, handlemuligheder og meget andet. Med denne helt særlige ejendom får man al charmen ved et byhus, samtidig med at man har nogle fantastiske udendørs faciliteter. Desuden er der indrettet to lejligheder i huset, som giver mulighed for udlejning, at bo flere generationer under samme tag - hvad enten det er forældre, børn eller lignende.
Man ankommer af entreen til en hall med et flot gulv ældre gulv, som er bevaret og giver en charme til rummet. Fra hallen har man så adgang til stuelejligheden, som består af et rummeligt og moderne badeværelse med brus. Et køkken med hvide elementer og plads til at gæsterne kan sidde og nyde et glas mens værten kokkererer. Der udover rummer lejligheden en god stue og et lyst soveværelse, begge nyrenoverede med nye gulve, vægge mv.
Tilbage i hallen kan man herefter følge den flotte trappe til 1. salen. Denne etage er indrettet som opholdsrum med en god stor stue med stuklofter, plankegulve samt et skønt lysindfald fra vinduerne mod vejen. I åben forbindelse med stuen er husets flotte køkken/alrum, som er renoveret med stor respekt for ejendommens alder. Det mørke køkken giver en god dybde i rummet og er en flot kontrast til de ellers lyse materialer. Fra alrummet er adgang til en udestue og både fra køkkenet og fra udestuen er der udgang til terrasser på begge sider af huset. Der til skal nævnes at der er direkte adgang til gårdhaven fra altanen ud fra køkkenet.
Desuden et flot gæstetoilet i samme materialer som køkkenet.
På 2. sal er boligen indrettet med soverum. I alt 3 gode og rummelige værelser hvoraf det ene har adgang til en stor hems på ejendommens loft. Hemsen er indrettet med vinduer som sikrer et dejligt lys. Der udover et stort badeværelse med masser af muligheder.
Fra vejen kan man køre ind i ejendommen garage på siden af huset og der udover er der en stor garage med et stort rum ovenpå, som i dag er indrettet med bar. Bar og inventar følger ikke med i handlen.
En spændende og alsidig ejendom i hjertet af Kolding.