OMRÅDET:
Sydhavnen er i rivende udvikling og har alt, hvad man kan ønske sig af dagligdagsfaciliteter. Du finder bl.a. et væld af lokale indkøbsmuligheder, flere buslinjer, to S-togstationer, det charmerende Kulturhus, Karens Minde. Fra lejligheden har du ikke langt til Valbyparken og Sydhavnstippen, hvor du kan komme helt tæt på alpakaerne. I sommeren 2021 åbnede Valbystrandpark som allerede er blevet meget populær. Du er i cykelafstand til Københavns Universitet, Aalborg Universitet, Copenhagen Business School og blot 10 minutters cykeltur fra Vesterbro. Lige om hjørnet finder du populære café Rally's, "den tredje"vinhandel, Hana sushi, byens bedste pizza på formaggio pizzaria mv. Der er gratis parkering uden tidsbegrænsning på Offenbachsvej og så bor du kun 100 meter fra den nye metrostation på Mozarts Plads.
EJENDOMMEN
E/F Tjørnegården er en super billig og veldrevet ejerforening med i alt 73 lejligheder. Som beboer har man del i et aflukket gårdmiljø, som er blevet byfornyet og klimasikret. Det er blevet så super flot med orangeri, smukke sten og vandløb. Der erfælles brugsret til forhaverne på Offenbachsvej og gårdmiljøet. Der er sammen med gårdens andre foreninger etableret et gårdlaug, som man kan melde sig ind i, hvis man ønsker at deltage i udvælgelsen og pasning af planter til orangeriet. Endvidere er der fællesvaskeri med chipsystem, tørrerum og stort fælleslokale m. køkken og badeværelse inkl. fuld service, som foreningens beboere kan benytte ved leje af lokalet. Til lejligheden er der brugsret til kælderrum.
INDRETNING:
Velkommen til en af de der helt sjældent perfekt beliggende større lejligheder i det gamle Sydhavn. Lejligheden ligger på hjørnet af Mozartsvej og Offenbachvej, så altanen har både maksimal sol - Og den har også en helt særlig god udsigt mod syd ned langs Offenbachsvej, hvor du for enden kan skimte de store grønne træer og Karens Minde i horisonten. Lejligheden byder på 2 store soveværelser, det ene særlig stort med skabe langs endevæggen. Den lange fordelingsentre har flotte oprindelige fyrretræsplanker med godv vægplads til overtøj og lidt møblement. Badeværelset er stort og renoveret for år tilbage med klinkebeklædt bruseniche og væghængt toilet. Der er pdesuden plads til at installere vaskesøjle. Køkkenet er det klassisk aflange samtale køkken med vindue ud til den utrolig flotte gård. Stuen er vestvendt og ligger ud til Offenbachsvej med og har en hyggelig karnap, oplagt til spiseplads. Det er også fra dette rum du træder ud på den gode udsigtsaltan.
- Altan
- Kælderrum
- Parkering
- Gårdmiljø
- Legeplads
- Cykelparkering
- Fælles lokale
Økonomisk overblik
Skal du også sælge?
Bestil salgsvurdering
Kontakt
Maria Bøttcher Krolack
Om kommunen
INDBYGGERE
GRUNDSKYLD
KOMMUNESKAT
SKOLER
BØRNEPASNING
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse