Møllergade 51, 5700 Svendborg – Et charmerende Pippi Langstrømpe-hus midt i byen
Her får du en helt særlig og charmerende byejendom, som ikke ligner alle de andre. Et lidt sjovt og skævt hus med masser af personlighed – lidt i stil med et vaskeægte "Pippi Langstrømpe-hus", hvor charme, finurlighed og hyggelig stemning går hånd i hånd.
Ejendommen rummer 163 m² bolig kombineret med et potentielt butikslokale (i dag anvendt som værelse. Erhverv skal godkendes af Svendborg Kommune) og byder på en spændende mulighed for dig, der drømmer om at bo og potentielt arbejde samme sted – eller ønsker en ejendom med mange anvendelsesmuligheder. Lokalet mod vejen giver samtidig mulighed for at indrette boligen på forskellige måder alt efter behov. Det kan eksempelvis anvendes som et ekstra værelse, hobbyrum, hjemmekontor eller anden funktion, der passer til familiens hverdag.
Indenfor fortsætter den hyggelige og personlige atmosfære, mens den dejlige gårdhave giver et skønt, privat uderum, hvor sommerdagene kan nydes i rolige omgivelser.
Indretning fremgår af plantegningen som er en del af salgsmaterialet.
Beliggenheden er svær at komme udenom. Her er du tæt på Svendborgs hyggelige gågademiljø med caféer, specialbutikker og byliv, ligesom havnen og det maritime miljø ligger inden for kort afstand. Du får med andre ord byens mange tilbud lige uden for døren. Det kan i øvrigt tilføjes at der er mulighed for langtidsparkering lige ved siden af boligen, samt leje af p-plads lige på den anden side af gaden.
Møllergade 51 er til dig, der ikke nødvendigvis vil bo som alle andre – men gerne vil have et hjem med sjæl, charme og personlighed. Et lille "Pippi Langstrømpe-hus" midt i Svendborg med masser af muligheder og en helt særlig atmosfære.
- Altan
- Gårdmiljø
- Vaskeri
- Egen have
Økonomisk overblik
Skal du også sælge?
Bestil salgsvurdering
Om kommunen
INDBYGGERE
GRUNDSKYLD
KOMMUNESKAT
SKOLER
BØRNEPASNING
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse