Luksuriøs istandsat villa med 5 soveværelser og de fedeste udearealer med terrasseområder og smuk beplantning!
OMRÅDET:
Afrikanerkvarteret på Vestamager er et attraktivt og roligt boligområde tæt på både natur, strand og byliv. Området er kendt for sine hyggelige villaveje, den familievenlige atmosfære og den korte afstand til hverdagens nødvendigheder. Fælleden ligger blot tre minutters gang fra huset, og der er under to kilometer til Skelgårdsskolen og VestamagerCenteret. Her får man en perfekt kombination af rolige omgivelser og nem adgang til alt det praktiske. Metro, indkøbsmuligheder og Amager Strandpark ligger tæt på, mens både Indre By og lufthavnen nås hurtigt og nemt. Et ideelt kvarter for både børnefamilier og pendlere, der ønsker det bedste fra flere verdener.
EJENDOMMEN:
Her kan du læne dig tilbage og nyde, at vedligeholdelse ikke bliver noget, du skal bekymre dig om i mange år frem. Ejendommen er oprindeligt fra 1978, men er gennemgribende renoveret med stor respekt for både kvalitet og funktionalitet. Senest er 1. salen blevet udnyttet med hele 55 ekstra kvadratmeter, som rummer en repos samt tre imponerende store værelser – hvoraf det ene er indrettet som hjemmebiograf. Og ja, biografstole og skærm følger naturligvis med i handlen! Taget er fra DECRA (ELLGANCE), og vinduerne på 1. salen er netop udskiftet og dermed helt nye. Materialevalgene er gennemført overalt, og vinduerne er selvfølgelig vendbare, så pudsning bliver så nem som muligt. Der er lagt flotte BerryAlloc Højtrykslaminat-gulve i boligen, og badeværelses møbler er fra Philippe Starck fremstår eksklusivt med kvalitetsarmaturer og stilrene klinker. Køkkenet fra KVIK byder på masser af skabs- og opbevaringsplads med både højskabe og praktiske skuffeløsninger – perfekt til den moderne familie. Udearealerne fortjener næsten deres eget kapitel. Her finder du store, stenbelagte terrasseområder med udsigt til både smukt kirsebærtræ og magnolietræ, som skaber en særlig stemning i haven. Dertil kommer en dobbelt carport med fjernbetjent port, hvor der også kan åbnes op, så den lange indkørsel kan benyttes til ekstra parkering.
INDRETNING:
Boligen er indrettet med fokus på plads, komfort og familieliv. Fra entréen træder du direkte ind i det store køkken med alt hvad man kunne tænke sig lige fra 2 fulde køleskabe, 1 fuld fryser og 2 ovne. rummet bliver hurtigt hjemmets naturlige samlingspunkt! Det store luksusbadeværelse emmer også af plads og timer til at smukkesere sig. I stueplan finder du desuden tre store soveværelser samt trappen til den nye 1. sal, hvor endnu to værelser og den spektakulære hjemmebiograf venter. Ja, du læste rigtigt – din egen hjemmebiograf, og ja, det hele følger naturligvis med. Til venstre fra entréen åbner den lyse stue sig med store vinduespartier mod den sydvendte have. Her strømmer lyset ind, og du har direkte udgang til de skønne terrasseområder, som inviterer til lange sommeraftener og hyggelige stunder med familie og venner. Det er svært ikke at forelske sig i denne bolig – især hvis drømmen er at bo i det eftertragtede Afrikanerkvarter. Enjoy!
Økonomisk overblik
Skal du også sælge?
Bestil salgsvurdering
Kontakt
Maria Bøttcher Krolack
Om kommunen
INDBYGGERE
GRUNDSKYLD
KOMMUNESKAT
SKOLER
BØRNEPASNING
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse